A bürokrácia Amszterdamban sem fenékig tejfel, cserébe egyenesen szakad a folpack és a hétfő reggel mint olyan nem létezik.
Manapság Amsterdamban tengetem a napjaimat, itt tanulok sportot és táplálkozást.
Az oktatás tök más, mint otthon. Nem kell egész nap bent ülnöd az egyetemen. Nincsenek előadások, csak interaktív szemináriumok, kis csoportokban. Egy nap csak 1-2-3 órád van, viszont kapsz egy csomó leckét meg szervezési munkát. Egy félév alatt most 7 hét elméletünk van, és 10-12 hét gyakorlatunk.
Ami fura Amsterdamban:
- Mosolygósak az emberek az utcán, és ha eltévedtél, ők már jönnek is oda segíteni.
- Nincsenek kátyúk az utakon. A legtöbb útfelújítás, amit láttam és tapasztaltam, csak néhány napig tartott, utána már újra járható volt minden.
- Tilos az erkélyre ruhát teregetni, mert rontja az épületképet! :)
- Befőttesüvegben árulják a virslit.
- Lehet olyan tonhalkonzervet kapni, ami nem olajban úszik, hanem vízben.
- Az itt kapható kukorica Magyarországon terem.
- Hatalmas bürokráciai és ügyintézési zűrzavar van. A BSN szám (burgerservicenummer) és regisztráció feltétele a lakcím, de a lakcím feltétele a regisztráció, de előbb a lakcímedet engedélyeztetni kell az önkormányzatnál, csak utána lakhatsz ott legálisan. A munkavállalás feltétele a bankszámlaszám és a BSN szám, de a bankszámlához kell a bejelentett lakcím, illetve a munkaszerződésed.
- A folpackot puszta kézzel is, egyenesen el lehet tépni.
- Minden héten van lomtalanítás.
- A szelektív kukák körül nincsen mocsok és bűz, hanem nagyon szépen rendben tartják őket, és hetente többször is kiürítik.
- A helyiek nem szeretnek korán kelni. Hétfőn szinte minden később nyit (10-11-dél körül), és a legkorábbi találkozók is csak 9-10 körül vannak. Cserébe este tovább tart a munkaidő.
- Náluk nem udvariatlanság még este 9-10 körül sem telefonálni.